Kazalo:
Ste navdušeni nad načrtovanjem ogleda Pekinga? Čeprav je to kitajsko mesto priljubljeno zaradi vseh vrst znamenitosti in destinacij, lahko tisti, ki jih bolj zanimajo verske znamenitosti, pričakujejo, da bodo tu izpolnili svojo radovednost.
Oglejte si naslednje verske kraje, ki jih med obiskom mesta ne smete zamuditi.
Tempelj Lama
Tempelj lame, imenovan tudi Yonghegong ali Yonghe Lamasery, je edini tempelj v mestu, ki ima lastno postajo podzemne železnice, in je najbolj impresiven in osupljiv budistični tempelj na tem območju. Tempelj Lama je bil zgrajen v 33 letu Qing Kangxi leta 1694 in je trenutno največji in najbolje ohranjen lamaserij rumene sekte na tem območju.
To je bil uradni dom cesarja Yongzheng, preden se je povzpel na prestol. Prvotno je bila zgrajena leta 1694 v času dinastije Qing, ko je bil cesar Yongzheng še princ. Toda dinastija Qing je leta 1744 uradno spremenila status bivališča v lamaserijo, s čimer je lamaserija Yonghe postala nacionalno središče lamanske uprave.
Konfucijev tempelj
V konfucijanskem templju ljudje izkazujejo spoštovanje Konfuciju, kar je tradicija, ki se je začela v obdobju dinastije Yuan, dinastije Ming in dinastije Qing od leta 1271 do leta 1911.
Tempelj Fayuan
Tempelj Fayuan, zgrajen v času dinastije Tang leta 645, je najstarejši tempelj v Pekingu (Beijing). Nahaja se na južnem delu ulice Jiaozi na obrobju okrožja Xuanwumen.
Poleg tega, da je najstarejši budistični tempelj v mestu, v njem domujeta tudi Kitajska budistična knjižnica in center za relikvije ter Kitajska budistična ustanova. To je tudi pomembno mesto, kjer se vzgajajo mladi menihi in potekajo raziskave budizma.
Tempelj Fayuan se razprostira na 6.700 kvadratnih metrih in je sestavljen iz 13 dvoran, ki so skrbno razporejene na obsežnem območju.
Tempelj Jietai
Jietaisi dobesedno pomeni tempelj oltarja ali tempelj terase za posvečenje za budistično posvečenje in disciplino. Ta se zdaj popularno imenuje tempelj Jietai, kar je besedna zveza, ki združuje angleščino in kitajščino.
To je eden od znanih budističnih templjev na tem območju, poleg templja Kaiyuan v provinci Quanzhou Fujian in templja Zhaoqing v mestu Hangzhou pa tudi eden od treh najpomembnejših kitajskih templjev s teraso za posvečenje.
Mošeja Niujie
Najstarejša mošeja v mestu, mošeja Niujie, je bila prvotno zgrajena v času dinastije Liao leta 996, v naslednjih dinastijah pa je bila obnovljena in prenovljena. Od ustanovitve Ljudske republike Kitajske leta 1949 je mošeja doživela tri večje prenove.
To mošejo najdete v največji muslimanski skupnosti v mestu. Mošeja Niujie zavzema površino približno 10.000 kvadratnih metrov. Njena arhitektura združuje hanske in islamske arhitekturne in kulturne vplive.
Cerkev svetega Jožefa
Cerkev svetega Jožefa je znana tudi pod različnimi imeni, kot so cerkev Wangfujing, katedrala Dongtang ali vzhodna katedrala. Nahaja se na ulici Wangfujing, najbolj komercialni ulici v mestu.
Sedanja stavba, ki jo lahko vidite danes, je bila leta 1904 obnovljena na ostankih požgane cerkve. Vzhodna cerkev je bila prej znana kot cerkev svetega Jožefa, zgrajena pa je bila leta 1655, v 12.thletu vladavine cesarja Shunzhija v času dinastije Qing.
Ta cerkev je bila druga v mestu, potem ko je italijanski pridigar Matteo Ricci ob koncu dinastije Ming v južnem delu mesta zgradil južno cerkev. V 80. letih 20. stoletja je vlada izvedla obsežno vzdrževanje in popravila vzhodne cerkve.
Tempelj Tanzhe
Tanzhe Si je kitajski izraz z dobesednim prevodom Tempelj bazena in drevesa Zhe, ki se v angleškem jeziku imenuje Tanzhe Temple. Na zadnji strani templja je bil nekoč bazen. Na bližnjih gorah je raslo tudi veliko drevesa Zhe, vrste divjih murv, kar pojasnjuje ime tempelj Tanzhe.
Mnogi ljudje za opis dolge in zanimive zgodovine templja Tanzhe običajno uporabljajo kliše: “Najprej je prišel tempelj Tanzhe, nato Peking.” Tempelj je bil prvotno zgrajen v času zahodne dinastije Jin leta 370 našega štetja. Tudi njegovo ime se je v času dinastij Yuan, Ming in Qing večkrat spremenilo in posodobilo. Ko so ga leta 1692 razširili in popravili, so ga preimenovali v tempelj Xiuyun, ki se je obdržal do danes.
Vendar ga zaradi zmajevega bazena na zadnji strani templja in bujnih dreves Zhe, ki rastejo na sosednjih gorah, imenujejo tudi tempelj Tanzhe.
Nebeški tempelj
Nebeški tempelj, ki se nahaja v južnem delu mesta, je že več kot pet stoletij med najsvetejšimi kraji v vsej državi. Služil je kot kompleks žrtvenih zgradb za cesarje v času dinastij Čing in Ming in je največji v mestu med številnimi kraljevimi oltarji Zemlji, Nebu, Luni, Soncu ter drugim simbolnim silam ali božanstvom narave.
Ko tempelj obiščete v zgodnjih jutranjih urah, boste v njem videli ljudi, ki vadijo vse vrste taiji in kung fu. Če želite, lahko celo poskusite vaditi z njimi.
Taoistični tempelj Beli oblak
Taoistični tempelj Beli oblak je središče vseh taoističnih dejavnosti v Pekingu. Njegovi začetki segajo v čas dinastije Tang, v tistem času pa so ga poimenovali Tempelj najvišjega konca. Ta tempelj je postal glavni taoistični tempelj, potem ko je mojster v 13.thstoletju tam učil, preminil in počival. Mojstrovi učenci so dali templju drugo ime, Baiyunguan, ki se je obdržalo vse do danes.
V templju še vedno prebivajo taoistični menihi, s katerimi se lahko pogovorite. V templju je tudi sedež kitajskega združenja za taoizem.
Tempelj Yunjun
Tempelj Yunju, imenovan tudi tempelj Xiyu, se nahaja ob zahodnem vznožju gore Shijing, 75 kilometrov jugozahodno od središča Pekinga. Ta tempelj je bil zgrajen v začetku 7.thstoletja in je priljubljen zaradi skladišča približno 14 278 kamnitih plošč, na katerih so vklesani budistični spisi.
Velik del templja je bil poškodovan v tridesetih letih 20. stoletja. Tempelj se obnavlja in je bil leta 1992 imenovan za eno od desetih najboljših turističnih točk v Pekingu.