Glavna krivca za luknjice v naših zobeh sta zobna gniloba ter karies. S sivimi ali črnimi zalivkami so luknjice dolga leta polnili stomatologi. Tudi dandanes še vedno precej ljudi nosi takšne vrste plomb. V zadnjem času pa se vse pogosteje govori o tem, da naj bi bile črne oziroma amalgamske plombe za zdravje nevarne. Nekatere stomatološke klinike jih iz svoje prakse povsem umikajo, prav tako določene šole o njih ne želijo več poučevati svojih študentov.
Plombe iz amalgama zdržijo zelo dolgo v primerjavi z belimi kompozitnimi zalivkami. Novejši materiali oziroma bele plombe so na sploh precej občutljive za rokovanje. Tudi zato ponekod še vedno uporabljajo amalgamske zalivke, ki so tudi cenejše. Pri nas so to edina vrsta plomb, za katere doplačilo z obveznim zavarovanjem ni potrebno. Njihova glavna sestavina je živo srebro, za katero pa je znano, da je za zdravje nevarno.
Kaj je amalgam?
Amalgam je zmes iz približno polovice tekočega živega srebra ter približno polovice zlitine iz finega prahu. Zlitino sestavljajo kositer, baker ter srebro. Zmes mora pripraviti zobozdravnik sam. Nato jo primerno oblikuje ter vstavi v zob, kjer se precej hitro strdi.

Za zobne zalivke je amalgam daleč najbolj poceni material. Slednje je pripomoglo k temu, da je postal priljubljen po vsem svetu.
Malo dokazov o nevarnosti amalgamskih zalivk
Čeprav mnogi svarijo pred tem, kako naj bi bile amalgamske plombe oziroma zalivke nevarne za naše zdravje, pa v resnici ni prav dosti dokazov o tem. Med drugim kot negativne učinke tovrstnih zalivk v ustni votlini omenjajo alergijske reakcije, prav tako izpuščaje na koži.
Nadaljujte z branjem članka na tej povezavi: https://www.zelisca.si/amalgamske-ali-crne-plombe-naj-bi-bile-nevarne/
Članki iz iste kategorije:
- Melanholija je lahko precej resno zdravstveno stanje
- Refleksoterapija je najboljši način za odpravljanje stresa
- Kdaj se lahko medicinski pripomočki dajejo v promet
- Učinkoviti načini za reševanje zdravstvene tegobe današnjega časa
- Naravna kozmetika za ženske, moške in otroke
- Depresija – sodobna bolezen številnih obrazov
- Zobni vsadki za popoln nasmeh